reklama

Bitcoin - zlatá baňa alebo finančná bublina?

Vo svete finačných trhov momentálne nie je veľa vecí, ktoré by priťahovali viac pozornosti ako bitcoin. Čo spôsobuje tieto prudké výkyvy v cene?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (123)

Bitcoin má tento rok má za sebou skutočne divokú jazdu. V januári sa cena za jeden bitcoin pohybovala okolo 1,000 dolárov. V októbri to bolo už 5,000 dolárov, v novembri dva krát toľko a minulý týždeň sa cena bitcoinu na niektorých burzách vyšplhala až na 20,000 dolárov. Ak vynásobíme počet bitcoinov ich súčasnou cenou, dostaneme sa na sa na tri krát tak vyššie číslo, ako trhová hodnota najúspešnejšej investičnej banky Goldman Sachs.

Čo je bitcoin?

Bitcoin je open-source projekt inšpirovaný človekom so pseudonymom Satoshi Nakamoto. Nikomu sa však do dnes nepodarilo zistiť, kto pán Nakamoto v skutočnosti je. Samotný Bitcoin nie je nič viac ako kus počítačového kódu, ktorý sa dá ukladať do systému na zaznamenávanie informácií nazývaného blockchain.Identitaúčastníka každej takéjto transakcie je skrytá a na rozdiel od bežných peňazí v procese výmeny nehrá úlohu žiadna banka ani vláda. Počet bitcoinov je limitovaný na 21 miliónov. Nové bitcoiny možu vznikať riešením komplexných matematických úloh náročných na silu procesoru a množstvo elektriny, až kým tento počet nebude dosiahnutý. Ľudia, ktorí sa tohto procesu zúčasťňujú sa nazývajú bitcoinoví mineri. Ako investičný nastroj je bitcoin veľmi zvláštny. Na rozdiel od akcií a dlhopisov negeneruje žiaden pravidelný príjem a na rozdiel od komodít nemá praktické využitie, na základe ktorého by sa dala vypočitať jeho hodnota. Napriek tomu, že je považovaný za menu, má svojimi vlastnosťami pravdepodobne najbližšie ku zlatu. Zlato však ani zďaleka nezažíva tak prudké výkyvy vo svojej cene.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sposobuje finančné bubliny?

Pre lepšie porozumenie bitcoinovej finančnej bubline sa treba pozrieť do histórie. Asi najznámejšim príkladom je holandská tulipánová mánia zo 17. storočia, kedy sa ceny za jeden tulipán približovali k cenám rezidenčných nehnuteľností. Ďalším príkladom sú internetové akcie na prelome tisícročia. Internet sa síce ukázal ako prelomová technológia, určite však neodovodňovala prehnané valuácie internetových spoločností. Finančné bubliny vznikali, keď nenásytnosť ľudí prerástla ich obavy. Realita bola v historických príkladoch síce pozitívna, ale zle odhadnutá. Bitcoin je v mnohých ohľadoch veľmi podobný. Je dokázané, že technológia blockchain má obrovský potenciál, ale bitcoin ako taký sa nedá oceniť tradičnými spôsobmi. Jeho hodnota je teda prudko diskutabilná a preto sme pravdepodobne svedkami ďaľšej bubliny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vedie tak veľké množstvo ľudí nakupovať bitcoiny za tak vysoké ceny?

Obrovský dopyt po bitcoine sa dá vysvetliť viacerými spôsobmi. Jedným je FOMO (Fear of Missing Out) – strach zo zmeškania príležitosti. Ľudia majú možnosť vidieť iných ľudí pre ktorých bol bitcoin rýchlou cestou k bohatstvu. Napriek tomu, že bitcoinu takmer vobec nerozumejú, nechcú tento vlak zmeškať. Robert Shiller, profesor ekonómie na Yale a autor knihy o bitcoinoch Irrational Exuberance tvrdí, že dopyt je tiež hnaný podobnými silami ako tie, ktoré umožnili Donaldovi Trumpovi vstúpiť do bieleho domu. Bitcoin dáva ľudom pocit vymanenia sa z pod kontroly vlád, ktorým veria stále menej a menej. Finančná kríza v roku 2008 radikálne zdiskreditovala bankový sektor a fenomén bitcoinu vo všeobecnosti odráža túto globálnu nedôveru k establišmentu a inštitúciám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďaľšie riziká

Napriek obrovskej viere v bitcoin existuje mnoho negatívnych ohlasov od odborníkov na ekonómiu a financie. Larry Fink, generálny riaditeľ jednej z najvačších investičných skupín BlackRock sa vyjadril, že cena bitcoinu jednoducho ukazuje, aký veľký je momentálny dopyt po praní peňazí. Joseph Stiglitz, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu dokonca zastáva názor, že by bitcoin mal by byť ilegálny. Bitcoin totiž umožňuje účastníkom finančných transakcií ostať v anonymite a tým uľahčuje chod organizovanému zločinu. Investovanie do bitcoinu skrýva aj iné nebezpečenstvá. Mnohé z búrz sú neregulované, čo v praxi znamená, že nikto nesleduje bezpečnostné opatrenia na ochranu peňazí. Hekeri sa postupne stávajú lepšími vo vnikaní do bitcoinových “peňaženiek” a premiestňovaní bitcoinov na iné miesta. Na rozdiel od klasických bankových účtov však bitcoiny nie sú poistené a v prípade straty neexistuje spôsob, ako svoje peniaze dostať späť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Základom pre vzniknutie investičnej bubliny je zle odhadnutá realita. Technológia zastrešujúca bitcoin je naozaj prevratová a jej potenciál preformovať viaceré odvetvia obrovský. Otázne je, či súčasná cena za jeden bitcoin tento potenciál radikálne nepreceňuje. Ľudia nakupujú bitcoiny s tým, že iní ľudia ich budú chcieť v budúcnosti viac než oni. Momentálne jediným pádnym dovodom pre nákup bitcoinu je viera v jeho stúpajúcu cenu. Ako dlho však vydrží stúpať je otázne.

Matúš Steis

Matúš Steis

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sinológ a investičný analytik Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu